Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €350 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Average rating of 5 out of 5 stars

(1) Review

Hitschies - Brizzl UFO Pops - 50 g

€ 2.00*

% € 2.70* (25.93% saved)
Content: 0.05 kg (€ 40.00* / 1 kg)
  • Aroma:
    Apple
    Strawberry
    Orange
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Product number: SNACK-HITSCHIES-BRIZZL-UFO-POPS-50-G

Available soon - sign up to get notified

Attention, space fans: the brizzl UFO Pops 50 g have landed! These freeze-dried chew candies, shaped like tiny space capsules, deliver an intergalactic crunch and intense fruit flavor in strawberry, apple, and orange varieties.

What’s inside the UFO Pops?

Sugar, glucose syrup, hydrogenated palm oil, acidifiers (citric acid, malic acid), acidity regulator (sodium citrate), stabilizers (gum arabic, sorbitol), modified corn starch, flavorings, colorants (carotene, beet red, turmeric, brilliant blue FCF), dextrin, emulsifiers (lecithins, E 471), maltodextrin, glazing agents (carnauba wax, E 905).

Nutrition – out of this world:

Energy: 1 689 kJ / 404 kcal
Fat: 4.2 g (of which saturates 4.2 g)
Carbohydrates: 91 g (of which sugars 82 g)
Protein: 0 g
Salt: 0.03 g

Crunchy like a meteor shower and perfect for snacking – grab a pack and blast off into a fruity orbit!

Adalya

Adalya is a brand from Izmir in Turkey. For the hookah, Adalya supplies Cocodalya natural coal, pressed from coconut shells and made in Indonesia. It comes in a box of one kilogram.

Cocodalya natural coal

Cocodalya is the Adalya coal: cubes of pressed coconut shells with 26 mm edges, supplied in a one-kilo box. Unlike instant coal, natural coal does not catch on its own; it needs a coal heater or coal oven.

Store the box dry and closed so the cubes do not absorb moisture.

  • 26 mm
    edge length of the cubes
  • Coconut shells
    raw material of the coal
  • Indonesia
    origin
  • 1 kg
    contents per box

What is Cocodalya made of?

Coconut shells pressed into cubes.

How big are the Cocodalya cubes?

They have an edge length of 26 mm.

Can I ignite Cocodalya with a flame from a pocket lighter?

No. As a natural coal it needs a coal heater or coal oven until every side glows.

Adalya hookah tobacco

Adalya tobacco is based on Virginia Leaf and comes in the 25 g pack and the 200 g tin. Flavours range from double apple, aniseed and mint to mango, passion fruit and pineapple, through to watermelon and blueberry; many flavours have a cooling effect from menthol.

In the scene, double apple stands for a mix of red and green apple with an aniseed note.

Which pack sizes does Adalya come in?

25 g and 200 g. The selection on each item shows which size a flavour comes in.

Where does Adalya come from?

The brand was founded in Izmir in Turkey.

What does double apple mean?

A mix of red and green apple, rounded off with aniseed.

Which base tobacco is in Adalya?

Virginia Leaf.

Manufacturer

ADALYA TOBACCO TÜTÜNMAMÜLLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Kemalpaşa OSB Mah. 16. Sokak, No: 2
Izmir, Turkey
Phone: +90 232 502 20 05
Fax: +90 232 502 20 06
Website: www.adalyatobacco.com

Responsible Person

Adalya Tobacco International GmbH
Breitscheider Weg 117a
40885 Ratingen
Germany
Phone: +49 2102 7325 236
Email: vape@adalyatobacco.com

Aroma: Apple, Orange, Strawberry
Flavor: Fruity, Sour, Sweet
Origin: Germany

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 November 2025 18:29

Review with rating of 5 out of 5 stars

Coole Konsistenz

finde die Konsistenz irgendwie cool , ist was besonderes

Matching Products

Matching Products

Hitschies - Kaubonbon - Berry Mix - 125 g
€ 1.90* (€ 15.20 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
Hitschies - Kaubonbon -
€ 1.90* (€ 13.57 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
%
%
Hitschies - Saure Drachenzungen - Orignial - 125 g
SALE € 1.30* € 1.70*(23.53% saved) (€ 10.40 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Hitschies - Saure Drachenzungen - 125 g
€ 2.20* (€ 22.00 / 1 kg)
Sold Out!
%
%
Hitschies - Saure Drachenzungen - Ice Popos - 400 ml
SALE € 2.43* € 2.70*(10% saved) (€ 6.08 / 1 kg)
Sold Out!
Hitschies - Sour dragon tongues - Berry Mix - 125 g
Variants from € 1.30*
€ 2.00* (€ 16.00 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
Hitschies - Chewy Candy Crunchies Sour Mix - 75 g
Variants from € 1.90*
€ 2.80* (€ 37.33 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars